Első lépés – Adatgyűjtés drónnal
Ebben a bejegyzésben kicsit átrágjuk magunkat a drónnal történő adatgyűjtés folyamatán. Fontosnak érzem tisztába tenni ezt a kérdést, ugyanis sok esetben nem nyilvánvaló az, hogy az utólagos feldolgozáshoz és kiértékeléshez – mely végén értékes információkat kell kapjunk – milyen feltételeknek kell biztosítottnak lenni.
Az utóbbi hetekben sok megkeresésünk érkezett mezőgazdasági gazdálkodóktól, akik drónt szeretnének vásárolni azért, hogy a területük felett méréseket tudjanak végezni, és az idővel mindenhová begyűrűző precíziós alkalmazásokhoz már elegendő adatra tegyenek szert. Egyre többen látják be, hogy ez az irány és mi is töretlenül hiszünk ebben. A precíziós gazdálkodásé a jövő, mely a gazdák évtizedes tapasztalata nélkül nem lehetséges. A precíziós mezőgazdasági megoldások nem a gazdák ellen vannak, hanem segíteni érkeznek és hosszútávon aki lemarad, az kimarad.
“Tévhit: A drónnal való feltérképezés fényképek, vagy videók készítése a magasból, melyből informatikusok, vagy programok fontos információkat nyernek ki.”
“Valóság: A drónnal való feltérképezés nagy felbontású, GPS koordinátákkal ellátott, ortofotókból álló ortomozaik létrehozásán alapul, melyet kizárólag programozott repüléssel lehet begyűjteni, amit átlagon felüli számítástechnikai tudással és erőforrásokkal lehet feldolgozni és a gazda közreműködésével lehet kiértékelni”
Nem elegendő tehát a drónunkkal körberepülni a területünket és pár fotót, vagy videót készíteni, mert ez pont annyit fog érni, mintha beszélnénk valamiről számok és mértékegységek nélkül. Egy kocsmai asztalnál ez rendben is van, de nem akkor, ha precíziós felmérést akarunk végezni. A fotók elkészítése a programozással kezdődik, ami sokkal bonyolultabban hangzik annál, mint amilyen a valóságban.
“Drónt felprogramozni könnyű!”
Ami már komolyabb tapasztalatot és tudást igényel, az a kamera pontos beállítása, illetve a drón sebességének meghatározása úgy, hogy a képek ne legyenek elmosódottak. Ezen kívül nem mindegy milyen növényt térképezünk fel, ugyanis minél jobban megváltozik a növény helyzete a két készített kép között, annál nagyobb a valószínűsége, hogy a képeket később nem lehet összeilleszteni. Fontos tényezők tehát:
“a repülés magassága, a fényviszonyok, a növény fajtája és a drón sebessége”
Ezeket mind tapasztalati úton lehet begyűjteni és sok-sok tesztelést kell elvégezni ahhoz, hogy elégséges információnk legyen. Ebben pedig nekünk nagy tapasztalatunk van.
Nem mindegy az sem, hogy mire vagyunk kíváncsiak a kultúrát illetően. Vadkár felmérés, viharkár felmérés, tőszámlálás, NDVI (vegetációs index). Mint ahogy szinte minden területen, a cél határozza meg azt, hogy hogyan álljunk neki az adatgyűjtésnek. Ha színképelemzést szeretnénk végrehajtani, tehát kíváncsiak vagyunk egy terület gyomosodására, beteg növényeket keresünk, vagy vízhiányos területeket, kiemelkedően fontos az, hogy a speciális NDVI kameránk kalibrálható legyen. Ez azért lényeges, mert színképelemzésnél meghatározó tényező a fény változása. Ha nem kalibráljuk a kamerát, nem fogjuk tudni összehasonlítani későbbi felmérésekből származó értékekkel, hiszen nincs mihez viszonyítani.
“Nagyon fontos tehát, hogy ellenőrizni kell, hogy a kiszemelt drón NDVI kameráját lehet-e kalibrálni.”
“Rengeteg információ beszerzése egyetlen felméréssel”
Jelenleg az AGRON-nál olyan NDVI kamera megoldáson dolgozunk, amelyet a legtöbb jó minőségű és nagy támogatottságú drónra felszerelhető, akár házilag is. Ezzel elérhetővé válik az, hogy drónunk egy repülésből az összes légi vizsgálatot el tudja végezni. Tehát időt spórolunk, mivel az akkumulátorokat nem kell újratölteni. A kamera várható megjelenése: 2018 március.
Az alsó kapcsolat linkre kattintva kérhet felvilágosítást a kameráról.
KÖVETKEZŐ CIKKÜNKBŐL MEGTUDHATJA, HOGY MELYEK A FŐ SZEMPONTOK DRÓN VÁSÁRLÁSÁNÁL MEZŐGAZDASÁGI CÉLOKRA!
Turbéki Richárd
www.mezogzadasagidron.hu