Hogy készül egy vadkár felmérés? 1. rész
Most, hogy lassan az országban szinte mindenhol learatták a kukoricát, lehetőségünk nyílik beszámolni az elmúlt 1-2 hónapnyi intenzív munkáról és tesztekről, melyeket elvégeztünk. Drónos szempontból ez az időszak a vadásztársaságok és a gazdák egyezségkötéséről szól(na). Csakhogy sok esetben nem sikerül konszenzusra jutni a károk rendezésével kapcsolatban. Számos esetben vonultunk ki olyan esetekhez, ahol a megállapodás már megtörtént, de utólagosan kíváncsiak voltak, hogy a technológiánk mennyire pontos. Ezekből szemezgetünk most, hogy teljesen világossá váljon, hogy hogyan is működik a drónos vad-, vagy viharkár felmérés.
Az egyik Vác melletti területen a vadásztársaság megbízásából mértük fel a károkat. Kiérkezésünk után egy gyors konzultációt tartottunk, megterveztük az útvonalat, megadtuk a magasságot és a képek közötti átfedést és máris útjára indult a repülő szerkezet. Miközben az adatgyűjtés zajlott (a repülés teljesen autonóm módon történik), volt idő átbeszélni azokat a kérdéseket, melyek számunkra nagy fontossággal bírnak a technológia tökéletesítése szempontjából. A terület 30 hektáron terül el, melyet kb. 35 perc alatt sikerült berepüljünk.
Az elkészült fotók egy része
A képek elkészültek, laptopon ellenőriztük őket, itt-ott belenéztünk és ránagyítással már bizonyos vizuális információkat szolgáltatott. Készítettünk a helyszínről nagy felbontású videó felvételeket is, hogy nagyban is átlátható legyen a helyszín, azonban ez még csak a folyamatunk első fázisa volt. Megbízónk már ekkor kikerekedett szemekkel vizsgálta a kijelzőt és konstatálta, hogy ez bizony önmagában is elég látványos művelet.
Nézze meg a vizuális felmérés videóját!
A feldolgozás fázis a leginkább munkaigényes folyamat, mert nagyon erős számítógépre és jó informatikai képességekre van szükség ahhoz, hogy ezeket az egyébként nagyon nagy felbontású fotókat százával összefűzzük. Egy ekkora területnél ez kb. 1-1,5 órás művelet, ami rendkívül processzor-, és memóriaigényes feladat. Ezután lefuttattuk az analízist és egyből elénk tárultak a fentről látható valós értékek:
Az elemzésről készült jegyzőkönyv egy oldala
Az utólagos konzultáció során kiderült, hogy a becsült és a kifizetett kár értéke szinte alig tér el egymástól (0-0,5%), a mi jóval a tűréshatáron belül volt mindkét fél részéről. Ebben az esetben sikerült beigazolnunk a korábbi jó becslést. Ez azonban a következő esetekben már közel sem volt így…
Folytatjuk…
Turbéki Richárd
www.mezogzadasagidron.hu