Drón adatfeldolgozás a mezőgazdaságban
Nap mint nap olvashatunk szakmai médiumok hasábjain a drón technológiák terjedéséről, rohamos ütemben fejlődő technikai újdonságokról. Az informatika és a szoftverek fejlődésének köszönhetően havi rendszerességgel hallhatunk a precíziósnak hívott gazdálkodás során segítséget jelentő megoldásokról. Sok esetben nagyon távolinak tűnnek bizonyos megoldások és előfordul, hogy elképzelni is nehéz, hogy valójában miről olvasunk épp. Ez jellemzően azért van így, mert soha nincs szó arról, hogy mi történik a drónnal felvételezett adatokkal? Hova kerülnek? Hogy tudom őket elemezni, gyűjteni, összehasonlítani? Az adatok feldolgozása jelenleg egy vakfolt a többség számára a drón technológiában.
Ügyfeleink részéről a legnagyobb űrt minden esetben az adatok feldolgozásának tekintetében éreztük. A drónnal való ismerkedés és egy terület befotózása mindig a könnyen elsajátítható és átlátható területe volt a vegetáció monitoring tevékenységeknek. Az első programozott repülés során leginkább csillogó szemeket és elégedett arcokat láthattam, ami mindig nagy elégedettséggel töltött el. Ezt követően egy olyan fázis következett a munkafolyamatban, amire szinte semmi rálátása nem volt Ügyfeleinknek. Megérkeztek a vadkárral sújtott területek méretei, a pontos tőszám egy tábláról, a klorofiltérkép (NDVI, NDRE, stb.), mellyel azonnal lokalizálhatóvá váltak a kultúra problémásabb részei. Maradt bennünk azonban egy hiányérzet.
Ügyfeleinkre volt bízva, hogy mit kezdenek az adatokkal, hol tudják megtekinteni, elemezni azokat, esetleg kategorizálni, állapotokat összehasonlítani, a rendszer nem volt kerek.
Hol történik a csoda?
Többéves tapasztalataink alapján szükség volt egy olyan online platformra, melynek segítségével képessé válunk kezelni a drónnal készült felmérések eredményeit. Első körben igények kerültek egy fehér lapra egymás után, vázlatszerűen. Mire van szüksége annak, akinek meg van a szükséges eszköze az adatgyűjtésre, de nem akarja egy másik kontinensen üzemelő szerverre tölteni azokat, hogy visszakapjon egy adathalmazt, mellőzve mindennemű segítséget és támogatást az anyanyelvén. Meglátásunk szerint szükség volt egy magyar üzemeltetésű online platformra, mely képes feldolgozni, tárolni és menedzselni minden adatot, digitális térképet. Egy olyan felületre, ami átlátható, egyszerű és jól kezelhető. Feltöltjük a fotóinkat és eredményeket kapunk vissza, melyeket vizsgálhatunk, mérhetünk, összehasonlíthatunk különböző interaktív módszerekkel. Így látjuk értelmét annak, hogy drónokat használunk a mezőgazdaságban, építőiparban, bányászatban. Az adatokból információkat alkotunk és megosztjuk azt. Az AGRON ezzel a lépéssel összevonja az eszközöket, informatikai megoldásokat, kiértékeléseket, monitoring felületet biztosít Ügyfeleinek és végleg bezárja a kört azzal a lépéssel, hogy bemutatja legújabb fejlesztését az AGRONmapper-t.
Repülj, töltsd fel, elemezz!
A felület segítségével minden adatod rendezhető információvá válik, kategorizálható, mérhető és összehasonlítható lesz. Nézd meg ezen a szemléletes videón miről is szól az AGRONmapper:
Amennyiben úgy érzed, hogy a platform segítségedre lehet, jelentkezz az alábbi űrlap segítségével!
Várunk a fedélzeten!
Üdvözlettel:
Turbéki Richárd
alapító, ügyvezető