Bemutatkozik az AGRONlabs
Professzionális vegetáció analízis termékcsalád speciálisan parcellás kísérletekhez és növényvédelmi tesztekhez, kutatásokhoz.
Az AGRON csapata 2017 óta foglalkozik távolsági spektroszkópiával az agráriumban, azon belül is a növénytermesztésben. Kezdetben a célunk az volt, hogy megértsük az általunk használt eszközök működését, gyengéit és erősségeit és az általuk gyűjtött adatokból (RGB és multispektrális képalkotás) megbízható, értelmezhető információkat nyerjünk ki, melyek a növénytermesztés folyamatának modernizálását segítik elő. Nem arra voltunk kíváncsiak, hogy egy területről készült térkép miért “piros sárga, vagy zöld” hanem arra, hogy ismert növényzet állapotokat hogy tudunk mérhetővé tenni e szenzorokon és szoftveres megoldásokon keresztül. Gyorsan nyilvánvalóvá vált, hogy a precíziós növénytermesztéshez akkor tudunk értéket hozzáadni, ha az addig megtapasztalt és szakma által felépített óriási tudásra építjük fel. Erre pedig az egyetlen megoldás az, hogy olyan szakember gárdákkal dolgozunk együtt, akik hivatásuk legjobbjai és utat tudnak mutatni abban, hogy mely fejlesztési irányok lehetnek a jövő forradalmi eszközei.
Már nem csak drón
2022-től az AGRON célja a magas minőségű adatgyűjtés, adatelemzés és adatvizualizáció fejlesztése, mely több adatforrást tartalmaz, mint eddig bármikor. A jövő mezőgazdasága megköveteli, hogy minden megbízható szenzort, szondát bevessünk, hogy a folyamatosan változó élővilágot – kiemelten a növényeket – hatékonyan, gyorsan, emberi erő és beavatkozás nélkül monitorozhassunk annak érdekében, hogy
kutatóink minél jobban megismerhessék környezetünk változásait, folyamatait.
Az ebből keletkező óriási adatmennyiség feldolgozása, összefüggések, kapcsolatok feltárása az ember számára szinte lehetetlen vállalkozás. A szorgos adatgyűjtési és tanulási folyamat egyre mélyebb tudást biztosított, így elérkezettnek láttuk az időt arra, hogy a tudásból származtatott módszertani eredményeket áttranszformáljuk az üzemi felhasználás területeire, ebből a kezdeményezésből született meg 2020-ban az AGRONmaps az első és máig egyetlen hazai monitoring drón adatfeldolgozásra és kiértékelésre fejlesztett szoftver, melynek segítségével a monitoring drónok eredményei könnyedén realizálnak azonnali hasznot a precíziós kijuttató eszközre töltve a üzemi felhasználás terén. A piaci jelenlét azonban rámutatott arra, hogy milyen óriási potenciál rejtőzik a kutatási területeken való felhasználhatóságban, hiszen a háttérben folyamatosan extra igényeket láttunk el, az AGRON Research program keretén belül.
-
Vetésidő hatása búza és kukorica fejlődésére és a hozamra
-
Tápanyagreakciós kísérletek
-
Lisztharmat rezisztencia vizsgálata
-
Szárazságtűrés felmérése
-
Genotípusok felmérése, osztályozása és nagy áteresztő képességű, drón alapú fenotiptizáló platform kidolgozása
-
Gyomirtó hatékonyságának és esetleges fitotoxikus hatásának felmérése
-
Talajkondicionáló vízmegtartó képességének vizsgálata
-
Repce virágzás felmérése
-
Kukorica és napraforgó tőszámlálások parcellánként
-
Kelési arány és kezdeti fejlődési ütemek felmérése
-
Permetezőszer tesztelés UAV-ra
-
Szőlő peronoszpóra felmérése
Látható, hogy a legkülönfélébb vizsgálatokra van igény, egy közös pont azonban mindegyikben található: Legtöbbször több száz vagy akár 1000 parcellás kísérletek felmérésére kapunk megrendelést. A megoldandó probléma, pedig mindig ugyanaz: azonos időpontból, viszonylag nagy területen, nagy mennyiségű adat gyűjtése és a fent felsorolt tulajdonságok számszerűsítése. Erre a legjobb megoldást a drónok nyújtják, amelyek adatait földi és egyéb szenzoros mérésekkel egyesítve minden eddiginél hatékonyabb adatgyűjtést biztosítanak akár 20 hektár egybefüggő kis parcellás terület esetén is. Az AGRON Research program akkora siker lett, hogy úgy döntöttünk, hogy az AGRON külön divíziójaként nagy volumenű fejlesztéseket hajtunk végre rajta és a piac által diktált igényeknek megfelelően végül egy forradalmi kutatási termékportfóliót dolgoztunk ki.
A mesterséges intelligencia óriási segítség a természetes intelligencia kezében
Mielőtt bármit is a gépekre bíznánk, érdemes két lépést hátralépni és újra, meg újra leellenőrizni a gyakorlatban, mit is jelent az adat-alapú döntéshozatal. A precíziós gazdálkodás – mely mára egy elcsépelt közhellyé vált – hasonlít egy mesterlövész puskához és magához a mesterlövészhez: Nagy távolságból, nagy pontossággal célba talál akkor, ha jó irányban áll a fegyver, vagyis a kezelője tudja mit csinál. Nem győzzük hangsúlyozni tehát, hogy mielőtt a mesterséges intelligencia alapú fejlesztések megkezdődnek, stabil, megbízható alapokat kell letenni. Ezek az alapok pedig az AGRON szakembereinek a kezében sikeresen összeálltak, így a fejlesztett módszertani megoldásokból, tudásból készítettük el az első kutatási célra fejlesztett vegetáció analíziseket.
Az egyre jobban érezhető klímaváltozás óriási terhet ró a növénynemesítőkre és a növényvédőszer gyártókra. A gyakori szélsőséges időjárás miatt (pl. akár két hónapig tartó aszály) szükség van stressztűrő fajtákra, az újonnan megjelenő kórokozók ellen hatásos szerekre, az invazív vagy rezisztenciát mutató gyomnövenyek ellen új gyomirtóra. Ezek kifejlesztése és üzemi bevezetése azonban nagyon sok munkát jelent, aminek sebességét az agrártudományokban egyre jobban mutatkozó képzett vagy akár napszámos munkát ellátni képes munkaerő hiánya tovább ront. A hatékony munkához viszont sok adat szükséges, amire ha nincs elég ember, akkor automatizálni kell. Ennek megfelelően nem csak az üzemi felhasználás, de a kutatás digitalizálása is párhuzamosan zajlik. Minden esetben kiemelt szerep jut az autonóm munkának, a gépektől kezdve az általunk is alkalmazott drónokig és szenzorokig, szigorúan szakmai felügyelet mellett.

3. ábra AGRONlabs érésidő vizsgálat
A sok adat nagy teher is egyben, hiszen akkor születik hasznos információ belőle, ha gyorsan és pontosan fel tudjuk dolgozni. Ebben segít a mesterséges intelligencia, ami pont a “favágó” munkák (adatgyűjtés, adatrendezés, adatelemzés) elvégzésére alkalmas. Ennek üzemeltetése azonban kifejezetten nagy befektetést jelent (drónok, szenzorok, szoftverek, számítógépek, szakemberek), ami akkor térülhet meg ha minél több feladatot végzünk el vele. Úgy gondoljuk, hogy
ezeket a feladatokat gazdaságosabb egy erre specializált szakértői gárdával elvégeztetni a hatékony és megbízható végeredmények elérése érdekében.
Az agrárkutatásokkal foglalkozó cégeknek és szervezeteknek ez okból hoztuk létre portfóliónkat. A sok év tapasztalatával fejlesztett termékeink gyorsan és nagy pontosságú adatokkal szolgálnak, amiknek értelmezésében szakértőink is segítenek. Több esetben kaptunk már egyedi kéréseket, ennek okán lehetőséget biztosítunk egyedi ötleteknek is, így minden együttműködés előtt több egyeztetésen keresztül jutunk el a végső megállapodásig bármely hazai vagy akár nemzetközi szereplő esetén is.
4. Vida Gyula – Főigazgató szavai
Akár intézményesített formában, akár gazdaságon belüli kísérletekről, tesztekről is van szó, az AGRONlabs megoldásai alkalmazhatóak! Amennyiben felkeltette érdeklődését ez a megoldás, keresse szakértő kollégáinkat, akik egy online konzultáció során felmérik a lehetséges igényeket és elkészítik a tervet az ötlet, vagy feladat végrehajtására. A 2023-ra előjegyezhető kutatási alaptermékek listáját ezen a linken találja meg és szakmai egyeztetés után állítjuk be végleges formára.

TURBÉKI RICHÁRD
2014 óta foglalkozom drónokkal. A FlyingEyes Media alapítója és filmes drónosa voltam, majd később az AGRON alapítója és monitoring drón szakértője is lettem a többi párhuzamosan futó projekt mellett. Az adatgyűjtő repülésekben szerzett tapasztalatommal a drónos monitoring különféle mezőgazdasági alkalmazásait fejlesztem. Feladatom, hogy a kutatási megrendelések során végzett adatgyűjtésekből minden esetben kiváló minőségű adatbázisok szülessenek.

BALASSA GYÖRGY
A fejlesztési munkában a növényélettani jelenségek és a drónok által gyűjtött információk összefüggéseivel, statisztikai elemzésével foglakozom. Látható tartományú és multispektrális szenzorok adatainak felhasználásával vizsgálati módszereket fejlesztünk. Eredményeinket a kutatók tapasztalati és gyakorlati tudásával ötvözzük, amely tudás végül egy teljes mértékben saját fejlesztésű adatelemzési és döntéstámogatási rendszerben teljesedik ki.
Balassa György, Turbéki Richárd
Minden jog fenntartva!
AGRON Analytics Kft.