Bízza a gazdaság dróntechnológiáját a magyar fejlesztésű AGRONmaps-re!

Az AGRONmaps az első magyar fejlesztésű online szoftver a mezőgazdasági monitoring drónok által gyűjtött adatok egyszerű feldolgozására, vizsgálatára, kijuttatási térkép készítésére, illetve különféle károk felmérésére. Látványos idősoros összehasonlítás,  egyszerű felmérés kezelés, könnyű költségtervezés, ezek jellemzik a most két éves szoftvert, melyhez ingyenes oktatás is jár.

Az első két év tapasztalatai a szoftverrel

A fejlesztés során az elsődleges szempontok között szerepelt, hogy ne informatikusok, fejlesztők meglátásait, sokkal inkább magyar gazdálkodók és szaktanácsadók igényeit vegyük alapul, hiszen ők lesznek azok, akiknek a kezében eszközként tud funkcionálni. A kezdeti tervezési fázistól kezdve szoros kapcsolódás alakult ki a szakma jeles képviselőivel, nyitott gazdákkal, így a szoftver fejlődése együtt mozgott az igények alakulásával. A 2021-es “precíziós” pályázatnak köszönhetően pedig minden eddiginél nagyobb  érdeklődést tapasztaltunk.

A mezőgazdasági monitoring drónok használata azonban közel sem olyan egyszerű, mint ahogy elsőre látszik. Megfelelő eszközre, megfelelő tudásra és időre van szükség mire a technológia hasznos része tud lenni a gazdaságnak. Számos hazai gazdálkodó és szaktanácsadó használja rendszeresen a monitoring drón technológiát, melynek fő előnye akkor váltható nagy arányban profittá, ha a kijuttatási oldalon is fel tudja használni azt. Differenciált földi-, vagy légi kijuttatás (permetező drón) során ugyanis azonnali inputanyag megtakarítást érhetünk el. Abban az esetben, ha rendelkezik precíziós kijuttató eszközzel, mindenképpen fontolja meg a drónos monitoring bevezetését, megfelelő segítséggel. Számos hazai gazdálkodó használja ezeket a megoldásokat így az utóbbi két éves üzemeltetése során számos tapasztalat gyűlt össze, melyet ebben a cikkben foglalunk össze.

 

Hogy válasszak feldolgozó szoftvert?

Kulcsfontosságú kérdés, hogy az eszközökre és a képzésekre elköltött összegek mellett milyen költségek merülnek fel egy feldolgozó szoftver esetén. A piacon elérhető szoftverek között meglehetősen nagy eltérések fedezhetők fel. Egyes szoftverek nem végeznek például alap térkép összefűzést, más esetben pedig mindent elvégeznek ezen kívül. Ha offline, tehát a saját számítógépünket igénybe vevő szoftvert választunk, számolnunk kell a professzionális számítógép (~600.000 - 1.500.000 Ft) és szakértő díjával is. Érdemes részletesen tájékozódni, mert a járulékosan felmerülő előre nem észrevehető költségek kellemetlen meglepetéseket okozhatnak. Fontos, hogy előre meghatározzuk azt, hogy mire fogjuk használni a monitoring drónt és milyen kijuttató eszközön tervezzük felhasználni az eredményeket. Fontos-e a magyar nyelv megléte, illetve a hazai támogatás és szoftveres továbbképzés? Az AGRONmapsazzal a céllal készült, hogy a piacon jelenlévő szoftverek erősségeit egybegyúrva egy könnyen és hatékonyan használható megoldást kapjon a használója, sávos árazással és tervezhető költségkeretekkel, hektár alapú számlázással.

 

Nagy hangsúly van a monitoring drónkezelői képzésen!

Tapasztalataink szerint a legtöbb használhatatlan adat a rosszul kijelölt tábla, repülés tervezési hibák, illetve a rosszul megválasztott repülési magasság és sebesség, vagy kalibrációs hiányosságok miatt keletkezik. Érdemes végiggondolni, hogy mekkora jelentősége is van az adatgyűjtésnek a mezőgazdasági monitoring tevékenység végzése közben. Feleslegesen megtett utak, repülési idők, a drón kockáztatása és további költségek, felhasználható eredmény nélkül. Egy jó repüléstervezéssel, megfelelő időpontban, megfelelő drónnal minden piacon lévő szoftver megbirkozik és a végeredmény a saját sikerünk lesz anyagi értelemben is. A drón technológiát bevezetni sokkal kifizetődőbb, mint csak egyszerűen kipróbálni. Ebben nyújt teljeskörű felkészítést az AGRON hivatalos monitoring drónkezelői felnőttképzése (B/2020/002179).

Nem csak drón, adminisztráció, agrometeorológiai szenzorok.

A precíziós gazdálkodás szervesen összeforrt a drónok megjelenésével, azonban le kell szögezzük, hogy a dróntechnológia egy látványos, érdekes és nagy haszonnal kecsegtető megoldás, azonban nem egyenlő a digitális agrárium precíziós megoldásaival. Eszközökről beszélünk, melyek megkönnyítik a gazdálkodó életét, vagy a döntéseikhez szolgáltatnak jóval több és pontosabb információt a korábbiaknál. Az AGRONmaps sem áll meg a drónos adatfeldolgozásnál, igyekszünk további komplett technológiákat integrálni az online szoftverbe a jövőben is. Ilyen többek között az agrometeorológiai szenzorok értékeit monitorozó rendszer, a hamarosan bevezetésre kerülő gazdálkodási napló, illetve a precíziós talajmintavételt megkönnyítő funkció. Célunk, hogy minél több információ réteget tudjunk bevonni, így egy helyen tudjuk a gazdálkodó előnyére fordítani.

 

Érdeklődik az AGRONmaps iránt?
Vegye fel velünk a kapcsolatot és kérjen ingyenes konzultációt!

Previous
Previous

Monitoring felmérési tervek készítése a következő szezonra

Next
Next

Bemutatkozik az AGRON új ágazata - AGRONlabs